• Mia

Zero waste

Updated: Nov 6, 2018

"Náš druh je súčaťou Prírody, nie v nej uzavretá ríša." B. Spinoza


Zero Waste- nulový odpad

Áno, áno....tiež tým budem otravovať. Pretože je to dôležité. Niektorí tomu fandia a niektorí zrejme prevaľujú oči, no vyhnúť sa tomu nedá. A to je dobre! Mám obrovskú radosť!!! Mám obrovskú radosť z toho, že sa konečne začíname spamätávať. Konečne nám začalo dochádzať, že tento konzumný životný štýl je neudržateľný. Človek nad prírodou nemôže vyhrať. Nikdy. Môže mať dočasne ten pocit, ale bolestne sa mu to vráti. Bojovať s ňou znamená stratu času a peňazí a to by sme sa mali čím skôr uvedomiť.Žijeme v nadbytku

Možno si to mnoho ľudí neuvedomuje, ale je to tak. Máme zdroje pitnej vody (zatiaľ), máme čo jesť (zatiaľ), máme možnosť hygieny, dostupnú lekársku starostlivosť, možnosť vzdelávania sa, máme obchody plné produktov. Samozrejme, je úžasné mať technológie, ktoré nám uľahčujú život, je fajn mať možnosť sa dosýta najesť už prakticky čohokoľvek a je určite fajn si nakúpiť oblečenie podľa potreby prakticky bez obmedzenia. Je tu ale jedno veľké ALE. Z prirodzeného uľahčenia života sa stal nekontrolovateľný bezohľadný konzum. Mottom našej doby sa stalo produkovať rýchlo, produkovať veľa a hlavne lacno. Koncový zákazník sa mal stať a stal sa nekritickým (ignorujúcim) spotrebiteľom, ktorý potrebuje všetko a hneď. Hlavne byť "in" a "cool", držať krok s módou, mať najnovší typ mobilného telefónu, pretože ten spred mesiaca je už trápny, veci použiť a ihneď zahodiť, kúpiť nové atď. Hlavne uspokojiť svoje potreby. Výsledok na seba nenechal dlho čakať. Tak napríklad produkcia plastov vo svete zvrástla od 60. rokov minulého storočia 20x (!!!), v konkrétnych číslach to napr. za rok 2015 znamenalo produkciu 322 miliónov ton plastov, podľa odhadov v roku 2036, pri tomto tempe, vyprodukujeme 644 miliónov ton plastov, Európania každý deň spotrebujú 725 miliónov jednorázových kelímkov na kávu a v Českej republike sa spotrebuje zhruba 20 000 ton plastového riadu (nádobí) za rok (1).


Bola len otázka času

Od počiatočných upozornení na problematiku na sociálnych sieťach až po kampane. Od pár jednotlivcov až po určujúci trend. Zapájajú sa kaviarne, bistrá, jednorázový plast sa začína eliminovať aj ja festivaloch. Ministerstvo životného prostredia spustilo kampaň #dostbyloplastu (1) a vyzvalo firmy, aby sa dobrovoľne vzdali používania plastov na jedno použitie. Zatiaľ sa ich zapojilo sedem (2). Avšak ideme správnym smerom.


Každý krok sa počíta

Osobne si nemyslím, že niekedy dosiahneme stav total zero waste. Podstatné však je vylúčiť z našich životov veci na jedno použitie alebo ich vyrábať z materiálu, ktorý sa dá znova použiť, prípadne materiálu kompostovateľného. Nedávno som napríklad zahliadla video, v ktorom ukazovali šálky na kávu vyrobené z kávovej usadeniny (a keď ho nájdem, tak sem pridám odkaz). Podľa mňa najpodstatnejšie je, aby sme každý prisievali svojou troškou a boli tak ďalším generáciám príkladom. Nepôjde to rýchlo a nepôjde to všetko naraz. Ale treba začať. Krok za krokom. Tu je pár typov, čo všetko je možné zmeniť:

 • Odmietnite plastové slamky (brčká).

 • Noste si svoje vlastné kelímky na kávu.

 • Používajte na nákupy látkové vrecká namiesto platových sáčkov a tašiek. Ak sa Vám zdajú drahé, vezmite kus starej záclony a ušite si, koľko potrebujete :).

 • Máte doma plastové obaly? Nevyhadzujte ich. V rámci nadšenia ľudia zvyknú urobiť trochu nelogický, hoci pochopiteľný krok- vyhodiť všetok plast, čo majú doma. Ale to nie je ani žiadúce ani nutné. Bežte do bezobalého obchodu (na internete je k dipozícii mapa) a nechajte si do nich načapovať a nasypať, čo potrebujete. Je to celkom zábava!

 • Hýčkajte sa prírodnými mydlami a vykašlite sa na tú syntetickú umelinu v plaste. Nevysušujú, naopak vyživujú pokožku a okrem toho prekrásne voňajú.

 • Skúste tuhý šampón! Neverila som tomu, ale je fantastický!

 • A čo tak bavlnené tampóny na odličovanie? Dajú sa krásne vyprať aj v sóde na pranie.

 • Zubné kefky (kartáčky) môžete vymeniť za bambusové, úplne kompostovateľné.

 • Vyskúšajte na pranie mydlové orechy a produkty z nich. Na stránkach českej firmy Tierra Verde nájdete úžasné (a funkčné) produkty a samozrejme informácie.

 • Menštruačný kalíšok (moja ďalšia výzva!). Čítala som rôzne recenzie a ženy si pochvaľujú.

 • Preferujte lokálne produkty a podporujte tak "zlaté české ručičky", či akékoľvek podľa toho ,kde žijete :).

 • Máte niečo, čo už nechcete alebo nepotrebujete? Darujte alebo vymeňte :) napríklad na FB skupine Zero Waste kolotoč*

 • Založte si kompost! Áno, dobre čítate :). Nemusíte si kupovať špeciálny kompostér, zdá sa mi trochu drahý..hoci je krásny. Budú Vám stačiť bedničky. Návodov, ako ho postaviť je plný internet. Správne založený kompost nesmrdí a môžete ho mať na balkóne. Využijete tak zbytky z kuchyne a ušetríte za výživu pre Vaše kvety, či bylinky. Že žiadne nemáte? O dôvod viac si založiť balkónovú bylinkovú záhradu :).

Spôsobov je mnoho, stačí sa len odhodlať. Treba začať postupne, pretože predsa len to znamená určitú stratu pohodlia a vyžaduje trochu viac plánovania. Ale ak Vám toto všetko dáva vyšší zmysel, tak to zvladnete. Stojí to za to.

There is no planet number 2

Zero Waste nie je len nejaké dočasné pobláznenie alebo niečo, čo znamená byť cool. Je to predovšetkým zmena myslenia a tým zákonite aj životného štýlu. Ono to však zďaleka nie len o plastoch. Je to aj o nadmernom rybolove, pytliactve, znečisťovaní ovzdušia, pôdy, vody, zlom poľnohospodárstve (obrovské lány monokultúr), deštrukcii lesov kvôli "moderným" potravinám...atď, zoznam je dlhý. Je to precitnutie, že doteraz sme len brali a teraz je načase dávať. Je to uvedomenie si, že ak budeme naďalej pokračovať takýmto spôsobom a tempom, podpílime si pod sebou konár (větev). A bude to bolieť predovšetkým nás. Príroda sa prispôsbí...je to jej základná postata. Príroda nás totiž nepotrebuje...ale my bez nej neprežijeme.Ak sa s tým rozhodneme niečo urobiť, bude to mať krásny efekt, okrem dobrého pocitu, sa nám to vráti. A to nie len finančne. Je načase byť spotrebiteľom kritickým a náročným. Musíme sa začať viac pýtať: "Odkiaľ daný produkt pochádza? Bol kvoli jeho výrobe vyrúbaný les? Otravujú sa kvoli nemu rieky a podzemné vody? Je skutočne kvalitný? Ten, kto ho vyrobil zaň dostal riadne zaplatené? Potrebujem ho?".Každý má samozrejme iné priority, iné nároky, ale musíme uvedomiť jednu pomerne zásadnú vec. Nemáme žiadnu planétu číslo 2 (a ak niekde je, tak je pekne ďaleko). Klobúk dolu pred vesmírnym výskumom, ale obávam sa, že je nám maximálne tak na dve veci. Hľadáme život na iných planétach, ale sami sme schopní sa medzi sebou vraždiť...často kvoli (sveto)názoru. Hľadáme na Marse vodu, ale nezvládame hospodáriť ani s tou našou. Objavujeme galaxie, zatiaľ čo doma nám vymierajú druhy každý deň. Chceme na Marse zakladať stanice a snažiť o produkciu zásob, ale sme úplne neschopní pochopiť a využiť prírodné zákony v náš prospech tu. Raz sa ľudstvo výdá na cestu Vesmírom, raz sa usadí aj niekde inde. Bolo by však veľmi smutné, ak by ako kobylky za sebou nechalo tak nádhernú planétu úplne spustošenú.

Na záver prikladám niekoľko odkazov. Snáď v nich nájdete užitočné informácie alebo Vás nasmerujú ďalej. Pridala som aj odkaz na dokument BLUE. V českom preklade AZUROVÁ ho priemietal Člověk v tísni a ak by to bolo v mojej kompetencii, zaviedla by som ho ako povinný. Hoci sa touto problematikou zaoberám už dlhšie, tento film vo mne zanechal veľmi hlbokú stopu. Naplno som si uvedomila, aký máme problém a miestami som bola zúfalá z toho kam sme to ako "civilizácia" dotiahli.


V súvislosti s civilizáciou mi napadá výrok, ktorý som čítala už dávno a nepamátám sa, kto je jeho autorom. Znel asi takto: "Ak je jediným dôvodom na neznečiťovanie riek zákon, daná kultúra sa nemôže nazývať civilizovanou".

Užitočné odkazy:

http://www.neprekonatelny.blog/tag/recyklace/

http://www.kompostuj.cz/vime-jak/jak-vyrabet-kompost/zakladni-pravidla-kompostovani/https://www.kokoza.cz/ (o kompostovaní a pestovaní v meste)

http://www.dostbyloplastu.cz/

https://www.mzp.cz/

https://tierraverde.cz/

https://www.facebook.com/groups/132383984071460/ *https://mapa.reduca.cz/ (mapa obchodov bez obalu)

http://www.potravinovezahrady.cz/ (skvelý blog o permakultúrach)

Videá:

https://bluethefilm.org/

https://www.conservation.org/nature-is-speaking/Pages/Julia-Roberts-Is-Mother-Nature.aspx


Zdroje:

1) Kampaň Dost bylo plastu - Ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí [online]. Copyright © 2008 [cit. 14.08.2018]. Dostupné z: https://www.mzp.cz/cz/kampan_dost_bylo_plastu

2) #dostbyloplastu: 7 statečných firem se zaměří na boj s plasty. Kdo se přidá dál? - Ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí [online]. Copyright © 2008 [cit. 14.08.2018]. Dostupné z: https://www.mzp.cz/cz/news_181906

22 views0 comments

Recent Posts

See All

©Perfect Pet Photos 2018 by  Mia Polgar.