• Mia

Vianoce, lásky čas...

Updated: Dec 5, 2018


Blížia sa Vianoce...čas lásky, radosti a pokoja. Vážne? Naháňanie sa za darčekmi, stres a nervozitu za vianočnú či pokojnú atmosféru nepovažujem. Posledné roky som sa rozhodla tento trend skrátka ignorovať.


Nepečiem 20 druhov koláčov...urobím tak maximálne 5. Byt si vyzdobíme spoločne, ale netrvám na tom, aby som dostala ocenenie vianočný dizajn roku. Úprimne....krásny zážitok pre mňa predstavuje už len to, že s mojím priateľom chystáme všetko spoločne a veľmi si to užívame (úžívam si aj to, keď ideme spolu vyniesť smeti :D ).


Zatiaľ čo sa davy ženú ulicami do nákupných centier, ideme na prechádzku. Keď natrafím na niečo, čo by niekomu urobilo radosť, tak to kúpim, ale primárne sa snažím nasať aspoň zbytky vianočnej atmosféry, ktorá nám zostala. Užívam si zimu, sneh (ak Boh/Matka Príroda dá), hudbu, vôňe, chute...a hlavne všetkých, môjmu srdcu blízkych. Keď žijete v zahraničí, rýchlo vám dôjde, že rodina je ďaleko a nemôžete s ňou byť kedy sa vám zachce. Priority sa zákonite zmenia.

V USA je všeobecne veľký konzum. O Vianociach ani nehovorím. Veľmi mi chýbala rodina a chýbala mi útulná rodinná atmosféra, ktorú moja mama vždy dokázala vykúzliť. Nenašla som zaľúbenie vo vyzdobovaní domov svetlami, či v umelých snehuliakoch, ani vo vianočných večierkoch. Najväčšiu radosť mám z toho, keď sa môžem vidieť so svojou rodinou. Mojím snom je mať veľký dom, kam sa vojdú všetky návštevy, spoločne sa ozdobí stromček, navaria a upečú sa dobroty..ale hlavne užijeme si jeden druhého.


Tak to som sa pekne zakecala a odbočila...pôvodne som sa chcela podeliť o niečo iné. Vidíte tú hornú fotku? Je na nej Nox a pekne ma prehnal, než sa mi ho takto podarilo odfotiť...ničmenej, toto je taká typická vianočná fotka so psíkom...ešte by možno mohol ležať pod vianočným stromčekom, ale to už by bol vyšší level...mohla som byť rada, že si aspoň na päť sekúnd ľahol.

A už konečne k veci...rok čo rok sa deje to isté dokola. Ja neviem...ale už to začína byť trápne. Rok čo rok sa nájdu ľudia, ktorí darujú pod stromček svojím ratolestiam šteňa. No dobre, na tom by ani nebolo nič zlé, ak by tomu predchádzalo dôkladné zváženie všetkých možností. Ale v drvivej väčšine prípadov sa to evidentne nedeje.


Je to roztomilé, Vianoce sú na to ideálny čas, vyzerá to dobre na fotkách, ktoré zaplavia sociálne siete, lenže ouha...skončia prázdniny a zrazu nie je toľko času. Malé šteňa sa ešte zvykne počúravať a vykadiť doma, keď je samé, robí neplechu (ako deti, že?). Stojí peniaze (žeby ako deti?)...prvotné opojenie malou, roztomilou a chlpatou guľou sa mení na vytriezvenie do povinností. A tak krásne, milučké, zlatučké "darčeky" končia v útulkoch, ktoré rok čo rok "praskajú vo švíkoch".


Na tejto fotke je Foxy...mimochodom, úžasný pes, ktorý sa nevzdáva a stále takto ostražito vyčkáva na novú rodinu :) (nájdete ho v home4pets).


Apelujem a prosím o zamyslenie...zviera nie je darček. Nie je to vec. Je to živý tvor a bude vás potrebovať. Aj keby ste si kúpili kravu, tak sa o ňu budete musieť postarať!


Nečítali sme to snáď už ako deti v Malom princovi? Že sme navždy zodpovední za to, čo k sebe pripútame?


Ak predsa len veľmi chcete nejaké zvieratko, ale máte napr. menšie finančné možnosti, prihláste sa do dočasnej opatery. Nákladné výdaje budete mať hradené. Ale majte na pamäti, že časovo to bude vždy náročné. Takto však aspoň máte možnosť si to vyskúšať a ešte pomôcť. Mnohé psy alebo mačky nezvládajú prostredie útulkov dobre alebo vyžadujú väčšiu starostlivosť. A kto vie? Možno si zverenca už necháte nastálo :).Šťastné a veselé!

Mia29 views0 comments

©Perfect Pet Photos 2018 by  Mia Polgar.